1979 senesinde İzmir’de doğdu. Müziğe ilkokulda flüt çalarak başladı. Kaybolmaya yüz tutan müzik sevgisi, ortaokulda Deep Purple ve Led Zeppelin’le tanışmasıyla tekrar canlandı. Deep Purple’ın “Burn” şarkısını dinledikten sonra “Benim mutlaka davul çalmam lazım” diyen Mert, müzik öğretmeninin bodrumda çürümeye terk ettiği açık mavi renkli Yıldırım marka davulu 1994 yılında tam 1 milyon Türk Lirası karşılığında satın aldı. Anne ve babasını “1-2 parça bir şey” diyerek kandıran Mert, koca koca davullar, ziller eve gelince fenalık geçiren annesini Selin Kolonya ile ferahlatmaya, babasınaysa “Üst katımız teras, bir tek güvercinler rahatsız olur “diyerek yumuşatmaya çalıştı.

İlerleyen günlerde, ses çıkmasın diye bagetlerine pamuk bağlayan Mert, “Burn” şarkısını çalmayı beceremese de İzmir Buca Anadolu Lisesi’nde kurduğu grupla müzik yapmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi Taş Oda’da müzik yapmaya devam eden Mert, Abari Gumba ve Medet isimli iki grupla birçok konserde sahneye çıktı.

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nde Pazarlama Direktörü olarak sorumlu olduğu markaların pazarlama stratejilerini geliştirip aktivitelerini organize ederek iş yaşamına, Zeynep ve Leyla’nın oyun arkadaşı ve müzik öğretmeni olarak babalık yaşamına devam ediyor.