Müziğe, anne ve babasının desteğiyle, ilkokulda mandolin dersleri alarak başladı. 12 yaşında klasik gitara geçti. Yine ailesinin teşvikiyle klasik batı müziği eğitimi aldı.15 yaşında babasının yurtdışı seyahatinden getirdiği elektro gitar hayatına girdiğinde, o da elinde olmadan epeyce havaya girdi. Artık bir grupta çalmak gerekiyordu; İstanbul Erkek Lisesi’nin okul orkestrasına girdi. 1968 yılında, lise son sınıfta okurken, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği ‘Liselerarası Müzik Yarışması’nda okul orkestrasıyla Türkiye ikincisi oldu. Yarışma sonrası kurdukları “Asiller” grubunda hem gitar çalarak hem de solist olarak yer aldı. The Animals, Rolling Stones, The Beatles gibi grupların parçalarını cover’layan “Asiller” çok başarılı oldu. Cem Karaca, Moğollar ve Haramiler gibi dönemin önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaştı. O dönemin olanaklarıyla bir plak da kaydeden grup, TRT’de Fecri Ebcioğlu’nun yayınlarına katıldı. Tüm bu müzikal başarılara karşın, realist bir bakış açısıyla, üniversite eğitimine başladığı Robert Kolej’deyken eğitimle müziği bir arada götüremeyeceğini anlayan Karamercan, müziği bırakarak okul hayatına ağırlık verme kararı aldı.

Uzun yıllar sadece iyi bir dinleyici olarak müzik hayatına devam etti. İlk mandolini, müzik yaparak kazandığı ilk parayla Almanya’dan aldığı emektar gitarı, eşinin hediye ettiği ve kendi kendine çalmayı keşfettiği ud, çocukken yaşadıkları evin alt katında yer alan Zeynel Abidin Cümbüş mağazasından aldığı cümbüşle evde yarattığı küçük koleksiyon, onun aktif müziğe bir gün geri döneceğinin işaretleriydi... 10 yılda bir lise arkadaşlarıyla müzik yapmak için bir araya gelip, eski günleri yad ederken ve bir daha müzik yapmanın o günlerdeki kadar keyif veremeyeceğini düşünürken olanlar oldu. Aktif müziğe dönüşü, 2010 yılında Ecza Dolabı ile muhteşem oldu!

Dr. Karamercan, şimdi Ecza Dolabı’nda elektro gitar çalıyor ve şarkı söylüyor. Grubun lideri olarak büyük sorumluluklar (!) üstleniyor. Uzun yıllar Eczacıbaşı Topluluğunun CEO'luğunu da üstlenmiş olan Karamercan, halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyor.